E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glėscht-en gelüsten, sehnsüchtig wünschen (D)envier (F)
Stammformen glėscht-englėsch-tge-glėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglėscht-en
duglėscht-s
hien/si,hatt/etglėsch-t
mirglėscht-en
dirglėsch-t
siglėscht-en
Passé composé
echhuge-glėsch-t
duhuesge-glėsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-glėsch-t
mirhuge-glėsch-t
dirhuttge-glėsch-t
sihuge-glėsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-glėsch-t
duhasge-glėsch-t
hien/si,hatt/ethatge-glėsch-t
mirhatege-glėsch-t
dirhatge-glėsch-t
sihatege-glėsch-t
Futur I
echwäert glėscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglėscht-en
dugéifsglėscht-en
hien/si,hatt/etgéifglėscht-en
mirgéifeglėscht-en
dirgéiftglėscht-en
sigéifeglėscht-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-glėsch-t
duhässge-glėsch-t
hien/si,hatt/ethättge-glėsch-t
mirhättege-glėsch-t
dirhättge-glėsch-t
sihättege-glėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglėscht!
Plurielglėsch-t!
ge-glėsch-t
glėscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
glėschteren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles