E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entglėtschen entgleiten (D)glisser, échapper (F)
Stammformen entglėtschenentglėtschtentglėtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentglėtschen
duentglėtschs
hien/si,hatt/etentglėtscht
mirentglėtschen
direntglėtscht
sientglėtschen
Passé composé
echsinnentglėtscht
dubassentglėtscht
hien/si,hatt/etassentglėtscht
mirsinnentglėtscht
dirsiddentglėtscht
sisinnentglėtscht
Plus-que-parfait
echwarentglėtscht
duwaarsentglėtscht
hien/si,hatt/etwarentglėtscht
mirwarenentglėtscht
dirwaartentglėtscht
siwarenentglėtscht
Futur I
echwäert entglėtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entglėtscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentglėtschen
dugéifsentglėtschen
hien/si,hatt/etgéifentglėtschen
mirgéifenentglėtschen
dirgéiftentglėtschen
sigéifenentglėtschen
Conditionnel Passé composé
echwierentglėtscht
duwiersentglėtscht
hien/si,hatt/etwierentglėtscht
mirwierenentglėtscht
dirwiertentglėtscht
siwierenentglėtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentglėtsch!
Plurielentglėtscht!
entglėtscht
entglėtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
glėtschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles