E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entglėtsch-en entgleiten (D)glisser, échapper (F)
Stammformen entglėtsch-enentglėtsch-tentglėtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentglėtsch-en
duentglėtsch-s
hien/si,hatt/etentglėtsch-t
mirentglėtsch-en
direntglėtsch-t
sientglėtsch-en
Passé composé
echsinnentglėtsch-t
dubassentglėtsch-t
hien/si,hatt/etassentglėtsch-t
mirsinnentglėtsch-t
dirsiddentglėtsch-t
sisinnentglėtsch-t
Plus-que-parfait
echwarentglėtsch-t
duwaarsentglėtsch-t
hien/si,hatt/etwarentglėtsch-t
mirwarenentglėtsch-t
dirwaartentglėtsch-t
siwarenentglėtsch-t
Futur I
echwäert entglėtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entglėtsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentglėtsch-en
dugéifsentglėtsch-en
hien/si,hatt/etgéifentglėtsch-en
mirgéifenentglėtsch-en
dirgéiftentglėtsch-en
sigéifenentglėtsch-en
Conditionnel Passé composé
echwierentglėtsch-t
duwiersentglėtsch-t
hien/si,hatt/etwierentglėtsch-t
mirwierenentglėtsch-t
dirwiertentglėtsch-t
siwierenentglėtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentglėtsch!
Plurielentglėtsch-t!
entglėtsch-t
entglėtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
glėtsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles