E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glėtsch-en rutschen, gleiten (D)glisser (F)
Stammformen glėtsch-englėtsch-tge-glėtsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echglėtsch-en
duglėtsch-s
hien/si,hatt/etglėtsch-t
mirglėtsch-en
dirglėtsch-t
siglėtsch-en
Passé composé
echsige-glėtsch-t
dubassge-glėtsch-t
hien/si,hatt/etassge-glėtsch-t
mirsige-glėtsch-t
dirsiddge-glėtsch-t
sisige-glėtsch-t
Plus-que-parfait
echwarge-glėtsch-t
duwaarsge-glėtsch-t
hien/si,hatt/etwarge-glėtsch-t
mirwarege-glėtsch-t
dirwaartge-glėtsch-t
siwarege-glėtsch-t
Futur I
echwäert glėtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glėtsch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglėtsch-en
dugéifsglėtsch-en
hien/si,hatt/etgéifglėtsch-en
mirgéifeglėtsch-en
dirgéiftglėtsch-en
sigéifeglėtsch-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-glėtsch-t
duwiersge-glėtsch-t
hien/si,hatt/etwierge-glėtsch-t
mirwierege-glėtsch-t
dirwiertge-glėtsch-t
siwierege-glėtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglėtsch!
Plurielglėtsch-t!
ge-glėtsch-t
glėtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entglėtsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles