E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glotzen auf jem. glotzen (D)mater qn. (F)
Stammformen glotzenglotztgeglotzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echglotzen
duglotz
hien/si,hatt/etglotzt
mirglotzen
dirglotzt
siglotzen
Pass compos
echhugeglotzt
duhuesgeglotzt
hien/si,hatt/ethuetgeglotzt
mirhugeglotzt
dirhuttgeglotzt
sihugeglotzt
Plus-que-parfait
echhatgeglotzt
duhasgeglotzt
hien/si,hatt/ethatgeglotzt
mirhategeglotzt
dirhatgeglotzt
sihategeglotzt
Futur I
echwäert glotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geglotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglotzen
dugéifsglotzen
hien/si,hatt/etgéifglotzen
mirgéifeglotzen
dirgéiftglotzen
sigéifeglotzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeglotzt
duhssgeglotzt
hien/si,hatt/ethttgeglotzt
mirhättegeglotzt
dirhttgeglotzt
sihättegeglotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglotz!
Plurielglotzt!
geglotzt
glotzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles