E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glotz-en auf jem. glotzen (D)mater qn. (F)
Stammformen glotz-englotz-tge-glotz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echglotz-en
duglotz
hien/si,hatt/etglotz-t
mirglotz-en
dirglotz-t
siglotz-en
Pass compos
echhuge-glotz-t
duhuesge-glotz-t
hien/si,hatt/ethuetge-glotz-t
mirhuge-glotz-t
dirhuttge-glotz-t
sihuge-glotz-t
Plus-que-parfait
echhatge-glotz-t
duhasge-glotz-t
hien/si,hatt/ethatge-glotz-t
mirhatege-glotz-t
dirhatge-glotz-t
sihatege-glotz-t
Futur I
echwäert glotz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glotz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglotz-en
dugéifsglotz-en
hien/si,hatt/etgéifglotz-en
mirgéifeglotz-en
dirgéiftglotz-en
sigéifeglotz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-glotz-t
duhssge-glotz-t
hien/si,hatt/ethttge-glotz-t
mirhättege-glotz-t
dirhttge-glotz-t
sihättege-glotz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglotz!
Plurielglotz-t!
ge-glotz-t
glotz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles