E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accabl-éier-en überwältigen (D)accabler (F)
Stammformen accabl-éier-enaccabl-éier-taccabl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccabl-éier-en
duaccabl-éier-s
hien/si,hatt/etaccabl-éier-t
miraccabl-éier-en
diraccabl-éier-t
siaccabl-éier-en
Passé composé
echhunnaccabl-éier-t
duhuesaccabl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccabl-éier-t
mirhunnaccabl-éier-t
dirhuttaccabl-éier-t
sihunnaccabl-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccabl-éier-t
duhasaccabl-éier-t
hien/si,hatt/ethataccabl-éier-t
mirhatenaccabl-éier-t
dirhataccabl-éier-t
sihatenaccabl-éier-t
Futur I
echwäert accabl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accabl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccabl-éier-en
dugéifsaccabl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccabl-éier-en
mirgéifenaccabl-éier-en
dirgéiftaccabl-éier-en
sigéifenaccabl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccabl-éier-t
duhässaccabl-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccabl-éier-t
mirhättenaccabl-éier-t
dirhättaccabl-éier-t
sihättenaccabl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccabl-éier!
Plurielaccabl-éier-t!
accabl-éier-t
accabl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles