E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäiss-en beißen (D)mordre (F)bite (E)
Stammformen bäiss-enbäiss-tge-bass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbäiss-en
dubäis-s
hien/si,hatt/etbäiss-t
mirbäiss-en
dirbäiss-t
sibäiss-en
Passé composé
echhuge-bass
duhuesge-bass
hien/si,hatt/ethuetge-bass
mirhuge-bass
dirhuttge-bass
sihuge-bass
Plus-que-parfait
echhatge-bass
duhasge-bass
hien/si,hatt/ethatge-bass
mirhatege-bass
dirhatge-bass
sihatege-bass
Futur I
echwäert bäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäiss-en
dugéifsbäiss-en
hien/si,hatt/etgéifbäiss-en
mirgéifebäiss-en
dirgéiftbäiss-en
sigéifebäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-bass
duhässge-bass
hien/si,hatt/ethättge-bass
mirhättege-bass
dirhättge-bass
sihättege-bass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbäiss!
Plurielbäiss-t!
ge-bass
bäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbäiss-enderduerchbäiss-endrabäiss-enduerchbäiss-enerofbäiss-enfestbäiss-enofbäiss-enopbäiss-enubäiss-enverbäiss-enzerbäiss-enzoubäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles