E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verglousen verglhen (D)to die down (E)
Stammformen verglousenvergloustvergloust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverglousen
duverglous
hien/si,hatt/etvergloust
mirverglousen
dirvergloust
siverglousen
Pass compos
echhuvergloust
duhuesvergloust
hien/si,hatt/ethuetvergloust
mirhuvergloust
dirhuttvergloust
sihuvergloust
Plus-que-parfait
echhatvergloust
duhasvergloust
hien/si,hatt/ethatvergloust
mirhatevergloust
dirhatvergloust
sihatevergloust
Futur I
echwäert verglousen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergloust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverglousen
dugéifsverglousen
hien/si,hatt/etgéifverglousen
mirgéifeverglousen
dirgéiftverglousen
sigéifeverglousen
Conditionnel Pass compos
echhttvergloust
duhssvergloust
hien/si,hatt/ethttvergloust
mirhättevergloust
dirhttvergloust
sihättevergloust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverglous!
Plurielvergloust!
vergloust
verglousen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
glousen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles