E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glousen glhen (D)brasiler (F)to glow (E)
Stammformen glousengloustgegloust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echglousen
duglous
hien/si,hatt/etgloust
mirglousen
dirgloust
siglousen
Pass compos
echhugegloust
duhuesgegloust
hien/si,hatt/ethuetgegloust
mirhugegloust
dirhuttgegloust
sihugegloust
Plus-que-parfait
echhatgegloust
duhasgegloust
hien/si,hatt/ethatgegloust
mirhategegloust
dirhatgegloust
sihategegloust
Futur I
echwäert glousen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegloust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglousen
dugéifsglousen
hien/si,hatt/etgéifglousen
mirgéifeglousen
dirgéiftglousen
sigéifeglousen
Conditionnel Pass compos
echhttgegloust
duhssgegloust
hien/si,hatt/ethttgegloust
mirhättegegloust
dirhttgegloust
sihättegegloust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglous!
Plurielgloust!
gegloust
glousen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verglousen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles