E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glous-en glhen (D)brasiler (F)to glow (E)
Stammformen glous-englous-tge-glous-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echglous-en
duglou-s
hien/si,hatt/etglous-t
mirglous-en
dirglous-t
siglous-en
Pass compos
echhuge-glous-t
duhuesge-glous-t
hien/si,hatt/ethuetge-glous-t
mirhuge-glous-t
dirhuttge-glous-t
sihuge-glous-t
Plus-que-parfait
echhatge-glous-t
duhasge-glous-t
hien/si,hatt/ethatge-glous-t
mirhatege-glous-t
dirhatge-glous-t
sihatege-glous-t
Futur I
echwäert glous-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-glous-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglous-en
dugéifsglous-en
hien/si,hatt/etgéifglous-en
mirgéifeglous-en
dirgéiftglous-en
sigéifeglous-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-glous-t
duhssge-glous-t
hien/si,hatt/ethttge-glous-t
mirhättege-glous-t
dirhttge-glous-t
sihättege-glous-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierglous!
Plurielglous-t!
ge-glous-t
glous-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verglous-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles