E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

glucken glucken (D)glousser (F)
Stammformen gluckenglucktgegluckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echglucken
duglucks
hien/si,hatt/etgluckt
mirglucken
dirgluckt
siglucken
Pass compos
echhugegluckt
duhuesgegluckt
hien/si,hatt/ethuetgegluckt
mirhugegluckt
dirhuttgegluckt
sihugegluckt
Plus-que-parfait
echhatgegluckt
duhasgegluckt
hien/si,hatt/ethatgegluckt
mirhategegluckt
dirhatgegluckt
sihategegluckt
Futur I
echwäert glucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegluckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifglucken
dugéifsglucken
hien/si,hatt/etgéifglucken
mirgéifeglucken
dirgéiftglucken
sigéifeglucken
Conditionnel Pass compos
echhttgegluckt
duhssgegluckt
hien/si,hatt/ethttgegluckt
mirhättegegluckt
dirhttgegluckt
sihättegegluckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergluck!
Plurielgluckt!
gegluckt
glucken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles