E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gluck-en glucken (D)glousser (F)
Stammformen gluck-engluck-tge-gluck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgluck-en
dugluck-s
hien/si,hatt/etgluck-t
mirgluck-en
dirgluck-t
sigluck-en
Pass compos
echhuge-gluck-t
duhuesge-gluck-t
hien/si,hatt/ethuetge-gluck-t
mirhuge-gluck-t
dirhuttge-gluck-t
sihuge-gluck-t
Plus-que-parfait
echhatge-gluck-t
duhasge-gluck-t
hien/si,hatt/ethatge-gluck-t
mirhatege-gluck-t
dirhatge-gluck-t
sihatege-gluck-t
Futur I
echwäert gluck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gluck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgluck-en
dugéifsgluck-en
hien/si,hatt/etgéifgluck-en
mirgéifegluck-en
dirgéiftgluck-en
sigéifegluck-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gluck-t
duhssge-gluck-t
hien/si,hatt/ethttge-gluck-t
mirhättege-gluck-t
dirhttge-gluck-t
sihättege-gluck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergluck!
Plurielgluck-t!
ge-gluck-t
gluck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles