E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agoen eingehen (D)contracter, s'engager dans, rentrer, s'enfoncer, se rtrcir (F)
Stammformen aginngeet anagaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn an
dugees an
hien/si,hatt/etgeet an
mirginn an
dirgitt an
siginn an
Prtrit
echgoung an
dugoungs an
hien/si,hatt/etgoung an
mirgoungen an
dirgoungt an
sigoungen an
Pass compos
echsinnagaangen
dubassagaangen
hien/si,hatt/etassagaangen
mirsinnagaangen
dirsiddagaangen
sisinnagaangen
Plus-que-parfait
echwaragaangen
duwaarsagaangen
hien/si,hatt/etwaragaangen
mirwarenagaangen
dirwaartagaangen
siwarenagaangen
Futur I
echwäert agoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging an
dugings an
hien/si,hatt/etging an
mirgingen an
dirgingt an
sigingen an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagoen
dugéifsagoen
hien/si,hatt/etgéifagoen
mirgéifenagoen
dirgéiftagoen
sigéifenagoen
Conditionnel Pass compos
echwieragaangen
duwiersagaangen
hien/si,hatt/etwieragaangen
mirwierenagaangen
dirwiertagaangen
siwierenagaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi an!
Plurielgitt an!
agaangen
agoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles