E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäigo-en einen Unfall haben (D)avoir un accident de la route (F)
Stammformen bäiginngee-t bäibäigaang-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prät.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Présent
echgi bäi
dugee-s bäi
hien/si,hatt/etgee-t bäi
mirgi bäi
dirgit-t bäi
sigi bäi
Prétérit
echgoung bäi
dugoung-s bäi
hien/si,hatt/etgoung bäi
mirgoung-e bäi
dirgoung-t bäi
sigoung-e bäi
Passé composé
echsibäigaang-en
dubassbäigaang-en
hien/si,hatt/etassbäigaang-en
mirsibäigaang-en
dirsiddbäigaang-en
sisibäigaang-en
Plus-que-parfait
echwarbäigaang-en
duwaarsbäigaang-en
hien/si,hatt/etwarbäigaang-en
mirwarebäigaang-en
dirwaartbäigaang-en
siwarebäigaang-en
Futur I
echwäert bäigo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigaang-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echgéing bäi
dugéing-s bäi
hien/si,hatt/etgéing bäi
mirgéing-e bäi
dirgéing-t bäi
sigéing-e bäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäigo-en
dugéifsbäigo-en
hien/si,hatt/etgéifbäigo-en
mirgéifebäigo-en
dirgéiftbäigo-en
sigéifebäigo-en
Conditionnel Passé composé
echwierbäigaang-en
duwiersbäigaang-en
hien/si,hatt/etwierbäigaang-en
mirwierebäigaang-en
dirwiertbäigaang-en
siwierebäigaang-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergéi bäi!
Plurielgit-t bäi!
bäigaang-en
bäigo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ago-enausgo-enbego-endergéintgo-endertëschentgo-endohigo-enduerchgo-enduergo-enëmgo-enënnergo-enentgo-enerago-enerausgo-eneriwwergo-enerofgo-eneropgo-enerugo-enervirgo-enewechgo-enfortgo-engo-enhannergo-enhiergo-eniwwergo-enmatgo-ennogo-enofgo-enopgo-enugo-envergo-envirgo-enzeréckgo-enzergo-enzougo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles