E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohigoen dahingehen (D)
Stammformen dohiginngeet dohindohigaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn dohin
dugees dohin
hien/si,hatt/etgeet dohin
mirginn dohin
dirgitt dohin
siginn dohin
Prtrit
echgoung dohin
dugoungs dohin
hien/si,hatt/etgoung dohin
mirgoungen dohin
dirgoungt dohin
sigoungen dohin
Pass compos
echsinndohigaangen
dubassdohigaangen
hien/si,hatt/etassdohigaangen
mirsinndohigaangen
dirsidddohigaangen
sisinndohigaangen
Plus-que-parfait
echwardohigaangen
duwaarsdohigaangen
hien/si,hatt/etwardohigaangen
mirwarendohigaangen
dirwaartdohigaangen
siwarendohigaangen
Futur I
echwäert dohigoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging dohin
dugings dohin
hien/si,hatt/etging dohin
mirgingen dohin
dirgingt dohin
sigingen dohin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohigoen
dugéifsdohigoen
hien/si,hatt/etgéifdohigoen
mirgéifendohigoen
dirgéiftdohigoen
sigéifendohigoen
Conditionnel Pass compos
echwierdohigaangen
duwiersdohigaangen
hien/si,hatt/etwierdohigaangen
mirwierendohigaangen
dirwiertdohigaangen
siwierendohigaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi dohin!
Plurielgitt dohin!
dohigaangen
dohigoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles