E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mgoen umgehen (D)contourner (F)
Stammformen mginngeet mmgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn m
dugees m
hien/si,hatt/etgeet m
mirginn m
dirgitt m
siginn m
Prtrit
echgoung m
dugoungs m
hien/si,hatt/etgoung m
mirgoungen m
dirgoungt m
sigoungen m
Pass compos
echsinnmgaangen
dubassmgaangen
hien/si,hatt/etassmgaangen
mirsinnmgaangen
dirsiddmgaangen
sisinnmgaangen
Plus-que-parfait
echwarmgaangen
duwaarsmgaangen
hien/si,hatt/etwarmgaangen
mirwarenmgaangen
dirwaartmgaangen
siwarenmgaangen
Futur I
echwäert mgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging m
dugings m
hien/si,hatt/etging m
mirgingen m
dirgingt m
sigingen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmgoen
dugéifsmgoen
hien/si,hatt/etgéifmgoen
mirgéifenmgoen
dirgéiftmgoen
sigéifenmgoen
Conditionnel Pass compos
echwiermgaangen
duwiersmgaangen
hien/si,hatt/etwiermgaangen
mirwierenmgaangen
dirwiertmgaangen
siwierenmgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi m!
Plurielgitt m!
mgaangen
mgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles