E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eragoen hereingehen (D)entrer (F)
Stammformen eraginngeet eraneragaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn eran
dugees eran
hien/si,hatt/etgeet eran
mirginn eran
dirgitt eran
siginn eran
Prtrit
echgoung eran
dugoungs eran
hien/si,hatt/etgoung eran
mirgoungen eran
dirgoungt eran
sigoungen eran
Pass compos
echsinneragaangen
dubasseragaangen
hien/si,hatt/etasseragaangen
mirsinneragaangen
dirsidderagaangen
sisinneragaangen
Plus-que-parfait
echwareragaangen
duwaarseragaangen
hien/si,hatt/etwareragaangen
mirwareneragaangen
dirwaarteragaangen
siwareneragaangen
Futur I
echwäert eragoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging eran
dugings eran
hien/si,hatt/etging eran
mirgingen eran
dirgingt eran
sigingen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferagoen
dugéifseragoen
hien/si,hatt/etgéiferagoen
mirgéifeneragoen
dirgéifteragoen
sigéifeneragoen
Conditionnel Pass compos
echwiereragaangen
duwierseragaangen
hien/si,hatt/etwiereragaangen
mirwiereneragaangen
dirwierteragaangen
siwiereneragaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi eran!
Plurielgitt eran!
eragaangen
eragoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles