E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbaken berbacken (D)gratiner (F)au gratin (E)
Stammformen iwwerbakeniwwerbaaktiwwerbak
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerbaken
duiwwerbaaks
hien/si,hatt/etiwwerbaakt
miriwwerbaken
diriwwerbaakt
siiwwerbaken
Pass compos
echhunniwwerbak
duhuesiwwerbak
hien/si,hatt/ethuetiwwerbak
mirhunniwwerbak
dirhuttiwwerbak
sihunniwwerbak
Plus-que-parfait
echhatiwwerbak
duhasiwwerbak
hien/si,hatt/ethatiwwerbak
mirhateniwwerbak
dirhatiwwerbak
sihateniwwerbak
Futur I
echwäert iwwerbaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbak hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbaken
dugéifsiwwerbaken
hien/si,hatt/etgéifiwwerbaken
mirgéifeniwwerbaken
dirgéiftiwwerbaken
sigéifeniwwerbaken
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerbak
duhssiwwerbak
hien/si,hatt/ethttiwwerbak
mirhtteniwwerbak
dirhttiwwerbak
sihtteniwwerbak
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbak!
Plurieliwwerbaakt!
iwwerbak
iwwerbaken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bakenduerchbakenopbakenubaken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles