E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbak-en berbacken (D)gratiner (F)au gratin (E)
Stammformen iwwerbak-eniwwerbaak-tiwwerbak
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerbak-en
duiwwerbaak-s
hien/si,hatt/etiwwerbaak-t
miriwwerbak-en
diriwwerbaak-t
siiwwerbak-en
Pass compos
echhunniwwerbak
duhuesiwwerbak
hien/si,hatt/ethuetiwwerbak
mirhunniwwerbak
dirhuttiwwerbak
sihunniwwerbak
Plus-que-parfait
echhatiwwerbak
duhasiwwerbak
hien/si,hatt/ethatiwwerbak
mirhateniwwerbak
dirhatiwwerbak
sihateniwwerbak
Futur I
echwäert iwwerbak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbak hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbak-en
dugéifsiwwerbak-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerbak-en
mirgéifeniwwerbak-en
dirgéiftiwwerbak-en
sigéifeniwwerbak-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerbak
duhssiwwerbak
hien/si,hatt/ethttiwwerbak
mirhtteniwwerbak
dirhttiwwerbak
sihtteniwwerbak
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbak!
Plurieliwwerbaak-t!
iwwerbak
iwwerbak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bak-enduerchbak-enopbak-enubak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles