E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechgoen weggehen (D)partir (F)
Stammformen ewechginngeet ewechewechgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echginn ewech
dugees ewech
hien/si,hatt/etgeet ewech
mirginn ewech
dirgitt ewech
siginn ewech
Prtrit
echgoung ewech
dugoungs ewech
hien/si,hatt/etgoung ewech
mirgoungen ewech
dirgoungt ewech
sigoungen ewech
Pass compos
echsinnewechgaangen
dubassewechgaangen
hien/si,hatt/etassewechgaangen
mirsinnewechgaangen
dirsiddewechgaangen
sisinnewechgaangen
Plus-que-parfait
echwarewechgaangen
duwaarsewechgaangen
hien/si,hatt/etwarewechgaangen
mirwarenewechgaangen
dirwaartewechgaangen
siwarenewechgaangen
Futur I
echwäert ewechgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging ewech
dugings ewech
hien/si,hatt/etging ewech
mirgingen ewech
dirgingt ewech
sigingen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechgoen
dugéifsewechgoen
hien/si,hatt/etgéifewechgoen
mirgéifenewechgoen
dirgéiftewechgoen
sigéifenewechgoen
Conditionnel Pass compos
echwierewechgaangen
duwiersewechgaangen
hien/si,hatt/etwierewechgaangen
mirwierenewechgaangen
dirwiertewechgaangen
siwierenewechgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi ewech!
Plurielgitt ewech!
ewechgaangen
ewechgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles