E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortgoen fortgehen (D)partir (F)
Stammformen fortginngeet fortfortgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echgi fort
dugees fort
hien/si,hatt/etgeet fort
mirgi fort
dirgitt fort
sigi fort
Prtrit
echgoung fort
dugoungs fort
hien/si,hatt/etgoung fort
mirgounge fort
dirgoungt fort
sigounge fort
Pass compos
echsifortgaangen
dubassfortgaangen
hien/si,hatt/etassfortgaangen
mirsifortgaangen
dirsiddfortgaangen
sisifortgaangen
Plus-que-parfait
echwarfortgaangen
duwaarsfortgaangen
hien/si,hatt/etwarfortgaangen
mirwarefortgaangen
dirwaartfortgaangen
siwarefortgaangen
Futur I
echwäert fortgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging fort
dugings fort
hien/si,hatt/etging fort
mirginge fort
dirgingt fort
siginge fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortgoen
dugéifsfortgoen
hien/si,hatt/etgéiffortgoen
mirgéifefortgoen
dirgéiftfortgoen
sigéifefortgoen
Conditionnel Pass compos
echwierfortgaangen
duwiersfortgaangen
hien/si,hatt/etwierfortgaangen
mirwierefortgaangen
dirwiertfortgaangen
siwierefortgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi fort!
Plurielgitt fort!
fortgaangen
fortgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles