E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortgo-en fortgehen (D)partir (F)
Stammformen fortginngee-t fortfortgaang-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echgi fort
dugee-s fort
hien/si,hatt/etgee-t fort
mirgi fort
dirgit-t fort
sigi fort
Prtrit
echgoung fort
dugoung-s fort
hien/si,hatt/etgoung fort
mirgoung-e fort
dirgoung-t fort
sigoung-e fort
Pass compos
echsifortgaang-en
dubassfortgaang-en
hien/si,hatt/etassfortgaang-en
mirsifortgaang-en
dirsiddfortgaang-en
sisifortgaang-en
Plus-que-parfait
echwarfortgaang-en
duwaarsfortgaang-en
hien/si,hatt/etwarfortgaang-en
mirwarefortgaang-en
dirwaartfortgaang-en
siwarefortgaang-en
Futur I
echwäert fortgo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgaang-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging fort
duging-s fort
hien/si,hatt/etging fort
mirging-e fort
dirging-t fort
siging-e fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortgo-en
dugéifsfortgo-en
hien/si,hatt/etgéiffortgo-en
mirgéifefortgo-en
dirgéiftfortgo-en
sigéifefortgo-en
Conditionnel Pass compos
echwierfortgaang-en
duwiersfortgaang-en
hien/si,hatt/etwierfortgaang-en
mirwierefortgaang-en
dirwiertfortgaang-en
siwierefortgaang-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi fort!
Plurielgit-t fort!
fortgaang-en
fortgo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ago-enausgo-enbigo-enbego-endergintgo-endertschentgo-endohigo-enduerchgo-enduergo-enmgo-ennnergo-enentgo-enerago-enerausgo-eneriwwergo-enerofgo-eneropgo-enerugo-enervirgo-enewechgo-engo-enhannergo-enhiergo-eniwwergo-enmatgo-ennogo-enofgo-enopgo-enugo-envergo-envirgo-enzerckgo-enzergo-enzougo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles