E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwergoen bergehen (D)franchir (F)
Stammformen iwwerginniwwergeetiwwergaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerginn
duiwwergees
hien/si,hatt/etiwwergeet
miriwwerginn
diriwwergitt
siiwwerginn
Prtrit
echiwwergoung
duiwwergoungs
hien/si,hatt/etiwwergoung
miriwwergoungen
diriwwergoungt
siiwwergoungen
Pass compos
echsinniwwergaangen
dubassiwwergaangen
hien/si,hatt/etassiwwergaangen
mirsinniwwergaangen
dirsiddiwwergaangen
sisinniwwergaangen
Plus-que-parfait
echwariwwergaangen
duwaarsiwwergaangen
hien/si,hatt/etwariwwergaangen
mirwareniwwergaangen
dirwaartiwwergaangen
siwareniwwergaangen
Futur I
echwäert iwwergoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echiwwerging
duiwwergings
hien/si,hatt/etiwwerging
miriwwergingen
diriwwergingt
siiwwergingen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwergoen
dugéifsiwwergoen
hien/si,hatt/etgéifiwwergoen
mirgéifeniwwergoen
dirgéiftiwwergoen
sigéifeniwwergoen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwergaangen
duwiersiwwergaangen
hien/si,hatt/etwieriwwergaangen
mirwiereniwwergaangen
dirwiertiwwergaangen
siwiereniwwergaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergi!
Plurieliwwergitt!
iwwergaangen
iwwergoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles