E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matgoen mitgehen (D)accompagner (F)
Stammformen matginngeet matmatgaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echgi mat
dugees mat
hien/si,hatt/etgeet mat
mirgi mat
dirgitt mat
sigi mat
Prtrit
echgoung mat
dugoungs mat
hien/si,hatt/etgoung mat
mirgounge mat
dirgoungt mat
sigounge mat
Pass compos
echsimatgaangen
dubassmatgaangen
hien/si,hatt/etassmatgaangen
mirsimatgaangen
dirsiddmatgaangen
sisimatgaangen
Plus-que-parfait
echwarmatgaangen
duwaarsmatgaangen
hien/si,hatt/etwarmatgaangen
mirwarematgaangen
dirwaartmatgaangen
siwarematgaangen
Futur I
echwäert matgoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echging mat
dugings mat
hien/si,hatt/etging mat
mirginge mat
dirgingt mat
siginge mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatgoen
dugéifsmatgoen
hien/si,hatt/etgéifmatgoen
mirgéifematgoen
dirgéiftmatgoen
sigéifematgoen
Conditionnel Pass compos
echwiermatgaangen
duwiersmatgaangen
hien/si,hatt/etwiermatgaangen
mirwierematgaangen
dirwiertmatgaangen
siwierematgaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergi mat!
Plurielgitt mat!
matgaangen
matgoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoennogoenofgoenopgoenugoenvergoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles