E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergoen vergehen (D)s'estomper (F)
Stammformen verginnvergeetvergaangen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gung, gungs, gungt (Prt.), ging, gings, gingt (Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echverginn
duvergees
hien/si,hatt/etvergeet
mirverginn
dirvergitt
siverginn
Prtrit
echvergoung
duvergoungs
hien/si,hatt/etvergoung
mirvergoungen
dirvergoungt
sivergoungen
Pass compos
echsivergaangen
dubassvergaangen
hien/si,hatt/etassvergaangen
mirsivergaangen
dirsiddvergaangen
sisivergaangen
Plus-que-parfait
echwarvergaangen
duwaarsvergaangen
hien/si,hatt/etwarvergaangen
mirwarevergaangen
dirwaartvergaangen
siwarevergaangen
Futur I
echwäert vergoen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergaange sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echverging
duvergings
hien/si,hatt/etverging
mirvergingen
dirvergingt
sivergingen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergoen
dugéifsvergoen
hien/si,hatt/etgéifvergoen
mirgéifevergoen
dirgéiftvergoen
sigéifevergoen
Conditionnel Pass compos
echwiervergaangen
duwiersvergaangen
hien/si,hatt/etwiervergaangen
mirwierevergaangen
dirwiertvergaangen
siwierevergaangen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergi!
Plurielvergitt!
vergaangen
vergoen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agoenausgoenbigoenbegoendergintgoendertschentgoendohigoenduerchgoenduergoenmgoennnergoenentgoeneragoenerausgoeneriwwergoenerofgoeneropgoenerugoenervirgoenewechgoenfortgoengoenhannergoenhiergoeniwwergoenmatgoennogoenofgoenopgoenugoenvirgoenzerckgoenzergoenzougoen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles