E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gomméieren radieren (D)gommer (F)
Stammformen gomméierengomméiertgomméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgomméieren
dugomméiers
hien/si,hatt/etgomméiert
mirgomméieren
dirgomméiert
sigomméieren
Passé composé
echhugomméiert
duhuesgomméiert
hien/si,hatt/ethuetgomméiert
mirhugomméiert
dirhuttgomméiert
sihugomméiert
Plus-que-parfait
echhatgomméiert
duhasgomméiert
hien/si,hatt/ethatgomméiert
mirhategomméiert
dirhatgomméiert
sihategomméiert
Futur I
echwäert gomméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gomméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgomméieren
dugéifsgomméieren
hien/si,hatt/etgéifgomméieren
mirgéifegomméieren
dirgéiftgomméieren
sigéifegomméieren
Conditionnel Passé composé
echhättgomméiert
duhässgomméiert
hien/si,hatt/ethättgomméiert
mirhättegomméiert
dirhättgomméiert
sihättegomméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergomméier!
Plurielgomméiert!
gomméiert
gomméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles