E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gomm-éier-en radieren (D)gommer (F)
Stammformen gomm-éier-engomm-éier-tgomm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgomm-éier-en
dugomm-éier-s
hien/si,hatt/etgomm-éier-t
mirgomm-éier-en
dirgomm-éier-t
sigomm-éier-en
Passé composé
echhugomm-éier-t
duhuesgomm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgomm-éier-t
mirhugomm-éier-t
dirhuttgomm-éier-t
sihugomm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgomm-éier-t
duhasgomm-éier-t
hien/si,hatt/ethatgomm-éier-t
mirhategomm-éier-t
dirhatgomm-éier-t
sihategomm-éier-t
Futur I
echwäert gomm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gomm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgomm-éier-en
dugéifsgomm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgomm-éier-en
mirgéifegomm-éier-en
dirgéiftgomm-éier-en
sigéifegomm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgomm-éier-t
duhässgomm-éier-t
hien/si,hatt/ethättgomm-éier-t
mirhättegomm-éier-t
dirhättgomm-éier-t
sihättegomm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergomm-éier!
Plurielgomm-éier-t!
gomm-éier-t
gomm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles