E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergonnen vergnnen (D)
Stammformen vergonnenvergonntvergonnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergonnen
duvergonns
hien/si,hatt/etvergonnt
mirvergonnen
dirvergonnt
sivergonnen
Pass compos
echhuvergonnt
duhuesvergonnt
hien/si,hatt/ethuetvergonnt
mirhuvergonnt
dirhuttvergonnt
sihuvergonnt
Plus-que-parfait
echhatvergonnt
duhasvergonnt
hien/si,hatt/ethatvergonnt
mirhatevergonnt
dirhatvergonnt
sihatevergonnt
Futur I
echwäert vergonnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergonnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergonnen
dugéifsvergonnen
hien/si,hatt/etgéifvergonnen
mirgéifevergonnen
dirgéiftvergonnen
sigéifevergonnen
Conditionnel Pass compos
echhttvergonnt
duhssvergonnt
hien/si,hatt/ethttvergonnt
mirhättevergonnt
dirhttvergonnt
sihättevergonnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergonn!
Plurielvergonnt!
vergonnt
vergonnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gonnen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles