E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gouvern-éier-en regieren (D)gouverner (F)
Stammformen gouvern-éier-engouvern-éier-tgouvern-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgouvern-éier-en
dugouvern-éier-s
hien/si,hatt/etgouvern-éier-t
mirgouvern-éier-en
dirgouvern-éier-t
sigouvern-éier-en
Passé composé
echhugouvern-éier-t
duhuesgouvern-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgouvern-éier-t
mirhugouvern-éier-t
dirhuttgouvern-éier-t
sihugouvern-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgouvern-éier-t
duhasgouvern-éier-t
hien/si,hatt/ethatgouvern-éier-t
mirhategouvern-éier-t
dirhatgouvern-éier-t
sihategouvern-éier-t
Futur I
echwäert gouvern-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gouvern-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgouvern-éier-en
dugéifsgouvern-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgouvern-éier-en
mirgéifegouvern-éier-en
dirgéiftgouvern-éier-en
sigéifegouvern-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgouvern-éier-t
duhässgouvern-éier-t
hien/si,hatt/ethättgouvern-éier-t
mirhättegouvern-éier-t
dirhättgouvern-éier-t
sihättegouvern-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergouvern-éier!
Plurielgouvern-éier-t!
gouvern-éier-t
gouvern-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles