E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

graatschen grtschen (D)carter (F)
Stammformen graatschengraatschtgegraatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgraatschen
dugraatschs
hien/si,hatt/etgraatscht
mirgraatschen
dirgraatscht
sigraatschen
Pass compos
echhugegraatscht
duhuesgegraatscht
hien/si,hatt/ethuetgegraatscht
mirhugegraatscht
dirhuttgegraatscht
sihugegraatscht
Plus-que-parfait
echhatgegraatscht
duhasgegraatscht
hien/si,hatt/ethatgegraatscht
mirhategegraatscht
dirhatgegraatscht
sihategegraatscht
Futur I
echwäert graatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegraatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgraatschen
dugéifsgraatschen
hien/si,hatt/etgéifgraatschen
mirgéifegraatschen
dirgéiftgraatschen
sigéifegraatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgegraatscht
duhssgegraatscht
hien/si,hatt/ethttgegraatscht
mirhättegegraatscht
dirhttgegraatscht
sihättegegraatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergraatsch!
Plurielgraatscht!
gegraatscht
graatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles