E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gradu-éier-en stufenweise steigern (D)graduer (F)
Stammformen gradu-éier-engradu-éier-tgradu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgradu-éier-en
dugradu-éier-s
hien/si,hatt/etgradu-éier-t
mirgradu-éier-en
dirgradu-éier-t
sigradu-éier-en
Passé composé
echhugradu-éier-t
duhuesgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgradu-éier-t
mirhugradu-éier-t
dirhuttgradu-éier-t
sihugradu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgradu-éier-t
duhasgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethatgradu-éier-t
mirhategradu-éier-t
dirhatgradu-éier-t
sihategradu-éier-t
Futur I
echwäert gradu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gradu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgradu-éier-en
dugéifsgradu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgradu-éier-en
mirgéifegradu-éier-en
dirgéiftgradu-éier-en
sigéifegradu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgradu-éier-t
duhässgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethättgradu-éier-t
mirhättegradu-éier-t
dirhättgradu-éier-t
sihättegradu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergradu-éier!
Plurielgradu-éier-t!
gradu-éier-t
gradu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles