E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dernieftgräifen danebengreifen (D)
Stammformen dernieftgräifengräift dernieftdernieftgegraff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dernieft-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten derniewentgräifen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräifen dernieft
dugräifs dernieft
hien/si,hatt/etgräift dernieft
mirgräifen dernieft
dirgräift dernieft
sigräifen dernieft
Passé composé
echhunndernieftgegraff
duhuesdernieftgegraff
hien/si,hatt/ethuetdernieftgegraff
mirhunndernieftgegraff
dirhuttdernieftgegraff
sihunndernieftgegraff
Plus-que-parfait
echhatdernieftgegraff
duhasdernieftgegraff
hien/si,hatt/ethatdernieftgegraff
mirhatendernieftgegraff
dirhatdernieftgegraff
sihatendernieftgegraff
Futur I
echwäert dernieftgräifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dernieftgegraff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdernieftgräifen
dugéifsdernieftgräifen
hien/si,hatt/etgéifdernieftgräifen
mirgéifendernieftgräifen
dirgéiftdernieftgräifen
sigéifendernieftgräifen
Conditionnel Passé composé
echhättdernieftgegraff
duhässdernieftgegraff
hien/si,hatt/ethättdernieftgegraff
mirhättendernieftgegraff
dirhättdernieftgegraff
sihättendernieftgegraff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif dernieft!
Plurielgräift dernieft!
dernieftgegraff
dernieftgräifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräifen agräifenbegräifenduerchgräifenëmgräifenerausgräifenergräifengräifeniwwergräifenopgräifenugräifenvergräifenvirgräifenzeréckgräifenzougräifen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles