E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dernieftgräif-en danebengreifen (D)
Stammformen dernieftgräif-engräif-t dernieftdernieftge-graff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dernieft-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten derniewentgräifen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräif-en dernieft
dugräif-s dernieft
hien/si,hatt/etgräif-t dernieft
mirgräif-en dernieft
dirgräif-t dernieft
sigräif-en dernieft
Passé composé
echhunndernieftge-graff
duhuesdernieftge-graff
hien/si,hatt/ethuetdernieftge-graff
mirhunndernieftge-graff
dirhuttdernieftge-graff
sihunndernieftge-graff
Plus-que-parfait
echhatdernieftge-graff
duhasdernieftge-graff
hien/si,hatt/ethatdernieftge-graff
mirhatendernieftge-graff
dirhatdernieftge-graff
sihatendernieftge-graff
Futur I
echwäert dernieftgräif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dernieftge-graff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdernieftgräif-en
dugéifsdernieftgräif-en
hien/si,hatt/etgéifdernieftgräif-en
mirgéifendernieftgräif-en
dirgéiftdernieftgräif-en
sigéifendernieftgräif-en
Conditionnel Passé composé
echhättdernieftge-graff
duhässdernieftge-graff
hien/si,hatt/ethättdernieftge-graff
mirhättendernieftge-graff
dirhättdernieftge-graff
sihättendernieftge-graff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif dernieft!
Plurielgräif-t dernieft!
dernieftge-graff
dernieftgräif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräif-en agräif-enbegräif-enduerchgräif-enëmgräif-enerausgräif-energräif-engräif-eniwwergräif-enopgräif-enugräif-envergräif-envirgräif-enzeréckgräif-enzougräif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles