E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchgräifen durchgreifen (D)intervenir, sévir (F)
Stammformen duerchgräifengräift duerchduerchgegraff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräifen duerch
dugräifs duerch
hien/si,hatt/etgräift duerch
mirgräifen duerch
dirgräift duerch
sigräifen duerch
Passé composé
echhunnduerchgegraff
duhuesduerchgegraff
hien/si,hatt/ethuetduerchgegraff
mirhunnduerchgegraff
dirhuttduerchgegraff
sihunnduerchgegraff
Plus-que-parfait
echhatduerchgegraff
duhasduerchgegraff
hien/si,hatt/ethatduerchgegraff
mirhatenduerchgegraff
dirhatduerchgegraff
sihatenduerchgegraff
Futur I
echwäert duerchgräifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgegraff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchgräifen
dugéifsduerchgräifen
hien/si,hatt/etgéifduerchgräifen
mirgéifenduerchgräifen
dirgéiftduerchgräifen
sigéifenduerchgräifen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgegraff
duhässduerchgegraff
hien/si,hatt/ethättduerchgegraff
mirhättenduerchgegraff
dirhättduerchgegraff
sihättenduerchgegraff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif duerch!
Plurielgräift duerch!
duerchgegraff
duerchgräifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräifen agräifenbegräifendernieftgräifenëmgräifenerausgräifenergräifengräifeniwwergräifenopgräifenugräifenvergräifenvirgräifenzeréckgräifenzougräifen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles