E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchgräif-en durchgreifen (D)intervenir, sévir (F)
Stammformen duerchgräif-engräif-t duerchduerchge-graff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräif-en duerch
dugräif-s duerch
hien/si,hatt/etgräif-t duerch
mirgräif-en duerch
dirgräif-t duerch
sigräif-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-graff
duhuesduerchge-graff
hien/si,hatt/ethuetduerchge-graff
mirhunnduerchge-graff
dirhuttduerchge-graff
sihunnduerchge-graff
Plus-que-parfait
echhatduerchge-graff
duhasduerchge-graff
hien/si,hatt/ethatduerchge-graff
mirhatenduerchge-graff
dirhatduerchge-graff
sihatenduerchge-graff
Futur I
echwäert duerchgräif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-graff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchgräif-en
dugéifsduerchgräif-en
hien/si,hatt/etgéifduerchgräif-en
mirgéifenduerchgräif-en
dirgéiftduerchgräif-en
sigéifenduerchgräif-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-graff
duhässduerchge-graff
hien/si,hatt/ethättduerchge-graff
mirhättenduerchge-graff
dirhättduerchge-graff
sihättenduerchge-graff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif duerch!
Plurielgräif-t duerch!
duerchge-graff
duerchgräif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräif-en agräif-enbegräif-endernieftgräif-enëmgräif-enerausgräif-energräif-engräif-eniwwergräif-enopgräif-enugräif-envergräif-envirgräif-enzeréckgräif-enzougräif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles