E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmgräif-en umgreifen (D)
Stammformen ëmgräif-engräif-t ëmëmge-graff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräif-en ëm
dugräif-s ëm
hien/si,hatt/etgräif-t ëm
mirgräif-en ëm
dirgräif-t ëm
sigräif-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-graff
duhuesëmge-graff
hien/si,hatt/ethuetëmge-graff
mirhunnëmge-graff
dirhuttëmge-graff
sihunnëmge-graff
Plus-que-parfait
echhatëmge-graff
duhasëmge-graff
hien/si,hatt/ethatëmge-graff
mirhatenëmge-graff
dirhatëmge-graff
sihatenëmge-graff
Futur I
echwäert ëmgräif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-graff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmgräif-en
dugéifsëmgräif-en
hien/si,hatt/etgéifëmgräif-en
mirgéifenëmgräif-en
dirgéiftëmgräif-en
sigéifenëmgräif-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-graff
duhässëmge-graff
hien/si,hatt/ethättëmge-graff
mirhättenëmge-graff
dirhättëmge-graff
sihättenëmge-graff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif ëm!
Plurielgräif-t ëm!
ëmge-graff
ëmgräif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräif-en agräif-enbegräif-endernieftgräif-enduerchgräif-enerausgräif-energräif-engräif-eniwwergräif-enopgräif-enugräif-envergräif-envirgräif-enzeréckgräif-enzougräif-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles