E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwergräif-en übergreifen (D)empiéter, déborder (F)
Stammformen iwwergräif-eniwwergräif-tiwwergraff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwergräif-en
duiwwergräif-s
hien/si,hatt/etiwwergräif-t
miriwwergräif-en
diriwwergräif-t
siiwwergräif-en
Passé composé
echhunniwwergraff
duhuesiwwergraff
hien/si,hatt/ethuetiwwergraff
mirhunniwwergraff
dirhuttiwwergraff
sihunniwwergraff
Plus-que-parfait
echhatiwwergraff
duhasiwwergraff
hien/si,hatt/ethatiwwergraff
mirhateniwwergraff
dirhatiwwergraff
sihateniwwergraff
Futur I
echwäert iwwergräif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergraff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwergräif-en
dugéifsiwwergräif-en
hien/si,hatt/etgéifiwwergräif-en
mirgéifeniwwergräif-en
dirgéiftiwwergräif-en
sigéifeniwwergräif-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwergraff
duhässiwwergraff
hien/si,hatt/ethättiwwergraff
mirhätteniwwergraff
dirhättiwwergraff
sihätteniwwergraff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergräif!
Plurieliwwergräif-t!
iwwergraff
iwwergräif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräif-en agräif-enbegräif-endernieftgräif-enduerchgräif-enëmgräif-enerausgräif-energräif-engräif-enopgräif-enugräif-envergräif-envirgräif-enzeréckgräif-enzougräif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles