E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckgräif-en zurückgreifen (D)recourir à  (F)
Stammformen zeréckgräif-engräif-t zeréckzeréckge-graff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgräif-en zeréck
dugräif-s zeréck
hien/si,hatt/etgräif-t zeréck
mirgräif-en zeréck
dirgräif-t zeréck
sigräif-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-graff
duhueszeréckge-graff
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-graff
mirhunnzeréckge-graff
dirhuttzeréckge-graff
sihunnzeréckge-graff
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-graff
duhaszeréckge-graff
hien/si,hatt/ethatzeréckge-graff
mirhatenzeréckge-graff
dirhatzeréckge-graff
sihatenzeréckge-graff
Futur I
echwäert zeréckgräif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-graff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckgräif-en
dugéifszeréckgräif-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckgräif-en
mirgéifenzeréckgräif-en
dirgéiftzeréckgräif-en
sigéifenzeréckgräif-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-graff
duhässzeréckge-graff
hien/si,hatt/ethättzeréckge-graff
mirhättenzeréckge-graff
dirhättzeréckge-graff
sihättenzeréckge-graff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergräif zeréck!
Plurielgräif-t zeréck!
zeréckge-graff
zeréckgräif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräif-en agräif-enbegräif-endernieftgräif-enduerchgräif-enëmgräif-enerausgräif-energräif-engräif-eniwwergräif-enopgräif-enugräif-envergräif-envirgräif-enzougräif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles