E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

granul-éier-en körnen (D)granuler (F)
Stammformen granul-éier-engranul-éier-tgranul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgranul-éier-en
dugranul-éier-s
hien/si,hatt/etgranul-éier-t
mirgranul-éier-en
dirgranul-éier-t
sigranul-éier-en
Passé composé
echhugranul-éier-t
duhuesgranul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgranul-éier-t
mirhugranul-éier-t
dirhuttgranul-éier-t
sihugranul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgranul-éier-t
duhasgranul-éier-t
hien/si,hatt/ethatgranul-éier-t
mirhategranul-éier-t
dirhatgranul-éier-t
sihategranul-éier-t
Futur I
echwäert granul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert granul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgranul-éier-en
dugéifsgranul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgranul-éier-en
mirgéifegranul-éier-en
dirgéiftgranul-éier-en
sigéifegranul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgranul-éier-t
duhässgranul-éier-t
hien/si,hatt/ethättgranul-éier-t
mirhättegranul-éier-t
dirhättgranul-éier-t
sihättegranul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergranul-éier!
Plurielgranul-éier-t!
granul-éier-t
granul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles