E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

granzen mrrisch sein (D)re morose (F)
Stammformen granzengranztgegranzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgranzen
dugranz
hien/si,hatt/etgranzt
mirgranzen
dirgranzt
sigranzen
Pass compos
echhugegranzt
duhuesgegranzt
hien/si,hatt/ethuetgegranzt
mirhugegranzt
dirhuttgegranzt
sihugegranzt
Plus-que-parfait
echhatgegranzt
duhasgegranzt
hien/si,hatt/ethatgegranzt
mirhategegranzt
dirhatgegranzt
sihategegranzt
Futur I
echwäert granzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegranzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgranzen
dugéifsgranzen
hien/si,hatt/etgéifgranzen
mirgéifegranzen
dirgéiftgranzen
sigéifegranzen
Conditionnel Pass compos
echhttgegranzt
duhssgegranzt
hien/si,hatt/ethttgegranzt
mirhättegegranzt
dirhttgegranzt
sihättegegranzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergranz!
Plurielgranzt!
gegranzt
granzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles