E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gratin-éier-en überbacken (D)gratiner (F)
Stammformen gratin-éier-engratin-éier-tgratin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgratin-éier-en
dugratin-éier-s
hien/si,hatt/etgratin-éier-t
mirgratin-éier-en
dirgratin-éier-t
sigratin-éier-en
Passé composé
echhugratin-éier-t
duhuesgratin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgratin-éier-t
mirhugratin-éier-t
dirhuttgratin-éier-t
sihugratin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgratin-éier-t
duhasgratin-éier-t
hien/si,hatt/ethatgratin-éier-t
mirhategratin-éier-t
dirhatgratin-éier-t
sihategratin-éier-t
Futur I
echwäert gratin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gratin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgratin-éier-en
dugéifsgratin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgratin-éier-en
mirgéifegratin-éier-en
dirgéiftgratin-éier-en
sigéifegratin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgratin-éier-t
duhässgratin-éier-t
hien/si,hatt/ethättgratin-éier-t
mirhättegratin-éier-t
dirhättgratin-éier-t
sihättegratin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergratin-éier!
Plurielgratin-éier-t!
gratin-éier-t
gratin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles