E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grätschen grätschen (D)écarter (F)
Stammformen grätschengrätschtgegrätscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrätschen
dugrätschs
hien/si,hatt/etgrätscht
mirgrätschen
dirgrätscht
sigrätschen
Passé composé
echhugegrätscht
duhuesgegrätscht
hien/si,hatt/ethuetgegrätscht
mirhugegrätscht
dirhuttgegrätscht
sihugegrätscht
Plus-que-parfait
echhatgegrätscht
duhasgegrätscht
hien/si,hatt/ethatgegrätscht
mirhategegrätscht
dirhatgegrätscht
sihategegrätscht
Futur I
echwäert grätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrätscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrätschen
dugéifsgrätschen
hien/si,hatt/etgéifgrätschen
mirgéifegrätschen
dirgéiftgrätschen
sigéifegrätschen
Conditionnel Passé composé
echhättgegrätscht
duhässgegrätscht
hien/si,hatt/ethättgegrätscht
mirhättegegrätscht
dirhättgegrätscht
sihättegegrätscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrätsch!
Plurielgrätscht!
gegrätscht
grätschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles