E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grätsch-en grätschen (D)écarter (F)
Stammformen grätsch-engrätsch-tge-grätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrätsch-en
dugrätsch-s
hien/si,hatt/etgrätsch-t
mirgrätsch-en
dirgrätsch-t
sigrätsch-en
Passé composé
echhuge-grätsch-t
duhuesge-grätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-grätsch-t
mirhuge-grätsch-t
dirhuttge-grätsch-t
sihuge-grätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-grätsch-t
duhasge-grätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-grätsch-t
mirhatege-grätsch-t
dirhatge-grätsch-t
sihatege-grätsch-t
Futur I
echwäert grätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrätsch-en
dugéifsgrätsch-en
hien/si,hatt/etgéifgrätsch-en
mirgéifegrätsch-en
dirgéiftgrätsch-en
sigéifegrätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-grätsch-t
duhässge-grätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-grätsch-t
mirhättege-grätsch-t
dirhättge-grätsch-t
sihättege-grätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrätsch!
Plurielgrätsch-t!
ge-grätsch-t
grätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles