E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gratuléieren gratulieren (D)féléciter (F)
Stammformen gratuléierengratuléiertgratuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgratuléieren
dugratuléiers
hien/si,hatt/etgratuléiert
mirgratuléieren
dirgratuléiert
sigratuléieren
Passé composé
echhugratuléiert
duhuesgratuléiert
hien/si,hatt/ethuetgratuléiert
mirhugratuléiert
dirhuttgratuléiert
sihugratuléiert
Plus-que-parfait
echhatgratuléiert
duhasgratuléiert
hien/si,hatt/ethatgratuléiert
mirhategratuléiert
dirhatgratuléiert
sihategratuléiert
Futur I
echwäert gratuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gratuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgratuléieren
dugéifsgratuléieren
hien/si,hatt/etgéifgratuléieren
mirgéifegratuléieren
dirgéiftgratuléieren
sigéifegratuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättgratuléiert
duhässgratuléiert
hien/si,hatt/ethättgratuléiert
mirhättegratuléiert
dirhättgratuléiert
sihättegratuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergratuléier!
Plurielgratuléiert!
gratuléiert
gratuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles