E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gratul-éier-en gratulieren (D)féléciter (F)
Stammformen gratul-éier-engratul-éier-tgratul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgratul-éier-en
dugratul-éier-s
hien/si,hatt/etgratul-éier-t
mirgratul-éier-en
dirgratul-éier-t
sigratul-éier-en
Passé composé
echhugratul-éier-t
duhuesgratul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgratul-éier-t
mirhugratul-éier-t
dirhuttgratul-éier-t
sihugratul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgratul-éier-t
duhasgratul-éier-t
hien/si,hatt/ethatgratul-éier-t
mirhategratul-éier-t
dirhatgratul-éier-t
sihategratul-éier-t
Futur I
echwäert gratul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gratul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgratul-éier-en
dugéifsgratul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgratul-éier-en
mirgéifegratul-éier-en
dirgéiftgratul-éier-en
sigéifegratul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgratul-éier-t
duhässgratul-éier-t
hien/si,hatt/ethättgratul-éier-t
mirhättegratul-éier-t
dirhättgratul-éier-t
sihättegratul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergratul-éier!
Plurielgratul-éier-t!
gratul-éier-t
gratul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles