E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergraulen vergraulen (D)effaroucher (F)
Stammformen vergraulenvergraultvergrault
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergraulen
duvergrauls
hien/si,hatt/etvergrault
mirvergraulen
dirvergrault
sivergraulen
Pass compos
echhuvergrault
duhuesvergrault
hien/si,hatt/ethuetvergrault
mirhuvergrault
dirhuttvergrault
sihuvergrault
Plus-que-parfait
echhatvergrault
duhasvergrault
hien/si,hatt/ethatvergrault
mirhatevergrault
dirhatvergrault
sihatevergrault
Futur I
echwäert vergraulen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergrault hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergraulen
dugéifsvergraulen
hien/si,hatt/etgéifvergraulen
mirgéifevergraulen
dirgéiftvergraulen
sigéifevergraulen
Conditionnel Pass compos
echhttvergrault
duhssvergrault
hien/si,hatt/ethttvergrault
mirhättevergrault
dirhttvergrault
sihättevergrault
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergraul!
Plurielvergrault!
vergrault
vergraulen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
graulen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles