E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agravéieren eingravieren (D)graver, inscrire (F)
Stammformen agravéierengravéiert anagravéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgravéieren an
dugravéiers an
hien/si,hatt/etgravéiert an
mirgravéieren an
dirgravéiert an
sigravéieren an
Passé composé
echhunnagravéiert
duhuesagravéiert
hien/si,hatt/ethuetagravéiert
mirhunnagravéiert
dirhuttagravéiert
sihunnagravéiert
Plus-que-parfait
echhatagravéiert
duhasagravéiert
hien/si,hatt/ethatagravéiert
mirhatenagravéiert
dirhatagravéiert
sihatenagravéiert
Futur I
echwäert agravéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agravéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagravéieren
dugéifsagravéieren
hien/si,hatt/etgéifagravéieren
mirgéifenagravéieren
dirgéiftagravéieren
sigéifenagravéieren
Conditionnel Passé composé
echhättagravéiert
duhässagravéiert
hien/si,hatt/ethättagravéiert
mirhättenagravéiert
dirhättagravéiert
sihättenagravéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergravéier an!
Plurielgravéiert an!
agravéiert
agravéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gravéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles