E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agrav-éier-en eingravieren (D)graver, inscrire (F)
Stammformen agrav-éier-engrav-éier-t anagrav-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrav-éier-en an
dugrav-éier-s an
hien/si,hatt/etgrav-éier-t an
mirgrav-éier-en an
dirgrav-éier-t an
sigrav-éier-en an
Passé composé
echhunnagrav-éier-t
duhuesagrav-éier-t
hien/si,hatt/ethuetagrav-éier-t
mirhunnagrav-éier-t
dirhuttagrav-éier-t
sihunnagrav-éier-t
Plus-que-parfait
echhatagrav-éier-t
duhasagrav-éier-t
hien/si,hatt/ethatagrav-éier-t
mirhatenagrav-éier-t
dirhatagrav-éier-t
sihatenagrav-éier-t
Futur I
echwäert agrav-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agrav-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagrav-éier-en
dugéifsagrav-éier-en
hien/si,hatt/etgéifagrav-éier-en
mirgéifenagrav-éier-en
dirgéiftagrav-éier-en
sigéifenagrav-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättagrav-éier-t
duhässagrav-éier-t
hien/si,hatt/ethättagrav-éier-t
mirhättenagrav-éier-t
dirhättagrav-éier-t
sihättenagrav-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrav-éier an!
Plurielgrav-éier-t an!
agrav-éier-t
agrav-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
grav-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles