E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grav-éier-en gravieren (D)graver (F)
Stammformen grav-éier-engrav-éier-tgrav-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrav-éier-en
dugrav-éier-s
hien/si,hatt/etgrav-éier-t
mirgrav-éier-en
dirgrav-éier-t
sigrav-éier-en
Passé composé
echhugrav-éier-t
duhuesgrav-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgrav-éier-t
mirhugrav-éier-t
dirhuttgrav-éier-t
sihugrav-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgrav-éier-t
duhasgrav-éier-t
hien/si,hatt/ethatgrav-éier-t
mirhategrav-éier-t
dirhatgrav-éier-t
sihategrav-éier-t
Futur I
echwäert grav-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert grav-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrav-éier-en
dugéifsgrav-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgrav-éier-en
mirgéifegrav-éier-en
dirgéiftgrav-éier-en
sigéifegrav-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgrav-éier-t
duhässgrav-éier-t
hien/si,hatt/ethättgrav-éier-t
mirhättegrav-éier-t
dirhättgrav-éier-t
sihättegrav-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrav-éier!
Plurielgrav-éier-t!
grav-éier-t
grav-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agrav-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles